NOVINKA pro objednávky nad 10.000 Kč bez DPH je Doprava ZDARMA !!!
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
volejte od 9,00 - 21,00 hod
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 10 000,00 Kč bez DPH a máte dopravu ZDARMA
Blog
KOMPONENTY PRO FOTOVOLTAICKÁ ŘEŠENÍ NOARK
Přehle produktů výrobce NOARK pro použití ve fotovoltaice. číst celé
Maximální délky kabelů jednofázového a třífázového vedení
Maximální délky měděné kabeláže jednofázového a třífázového vedení chráněné před zkratem jističi s charakteristikou B. číst celé
NOVINKA Skladová dostupnost produktů Noark
Dovolujeme si Vám jako první představit NOVINKU v podobě skutečné skladové dostupnosti produktů NOARK v centrálním skladu výrobce v ČR. číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Elektromateriál
  4. Elektroinstalační materiál pro stavbu domu

Elektroinstalační materiál pro stavbu domu

Tento článek jen napsán, aby seznámil budoucího stavebníka se základy elektroinstalace při rekonstrukci nebo stavbě rodinného domu, či původní rekonstrukci stávající elektroinstalace.

Přívod elektrického proudu na pozemku
Základem celého rozvodu elektroinstalace je přípojka, která většinou pro stavebníka začíná kabelem přivedeným na parcelu z veřejné sítě.
Zde bude nutné první zamyšlení, zda budete chtít využívat pouze denní nebo i levnější noční proud a zda budete používat pouze 230V nebo 400V spotřebiče. V obouch případech je vždy nutné na pozemek umístit elektroměrovou skříň pro napojení hlavního přívodového kabelu společně s přípravou na umístění elektroměru poskytovatele elektřiny a to ve výšce 60 cm od konečné terénní úpravy.

Elektroměrová skříň se nabízí většinou ve dvou variantách umístění a to pro osazení samotné skříně do zdi domu, do zděnného plotu nebo jako samotný prvek s využitím kombinace elektroměrové skříně s pilířem. Pokud je to možné, umístěte elektroměrovou skříň na okraj pozemku, aby byla snadno přístupná pro budoucí odečty pracovníků i bez Vaší přítomnosti.

Na parcele rozvod pouze 230 V - toto řešení postačí například pro chaty, a energeticky méně náročné stavby kde jsme si jisti, že nám postačí základní tarif bez nočního proudu.

Na parcele rozvod 230V a 400V je ideální řešení pro novostavby, které navíc nabízí možnost využití 2-tarifního připojení, které nám nabízí odebírat i levnější noční proud. Pro tyto účely se doporučuje elektroměrová skříň s HDO přípravou.

Doporučujeme instalaci elektroměrové skříně nechat vždy na elektrikáři, který bezpečně napojí přívodní kabel do rozvodné skříně a provede i její odborné osazení.


Z elektroměru do hlavního rozvaděče domu
V případě, že dům stojí dále od elektroměrové skříně je nutné provést usazení vhodného přívodního silového kabelu obvykle CYKY do země a to do minimální hloubky 35 cm, ideálně hlouběji. Nezapomeňte, že kabel by měl být umístěn v chráničce, pro vyšší odolnost proti mechanickému poškození. Chráničku nezasypávejte zeminou přímo, ale připravte 8 cm vrstvu písku, do které chráničku s kabelem uložíte a stejnou vrstvou písek dosypeme. Pak je možné výkop zasypat původní zeminou.

Je možné použít i výstražnou červenou fólii položenou na vrstvě písku, která nám v případě, že někdy v budoucnu budeme provádět odhalení výkopu zajistí snadné nalezení chráničky.

Při variantě odběru 2-tarifního denního i nočního proudu do chráničky se silovým kabelem souběžně veďte také kabel CYKY 3x1,5mm2, který bude sloužit k ovládání HDO.

K domovnímu rozvaděči je také potřeba vést přívod pro nulák, a to pozinkovaný drát, který bude spojen se zemnícím páskem pod základy domu a bude vyveden nad úroveň čisté podlahy a napojen v samostatné krabici na zeleno-žlutý drát.

Domovní rozvaděč - rozvodnice je elektroinstalační skříň, ze které vede kabeláž do jednotlivých místností domu.
Rozvaděč je opět vyráběn pro dva způsoby usazení a to pod omítku (do zdi) nebo varianta na omítku (na zeď). Jeho velikost bude záležet na počtu modulů, které zaberou jističe, chrániče a ostatní prvky s doporučovanou rezervou volného místa pro další možné jištění.
Jednofázové jističe pro ovládání domovních zásuvek a osvětlení zaberou v rozvaděči velikost 1 modulu, ale třífázové jističe např. pro ovládání varné desky, nebo el.vytápění zaberou 3 moduly.

Osvětlení domu
K rozvodu osvětlení v celém domě použijte kabel CYKY-J 3x1,5 mm2 a to nejlépe každou místnost na vlastním okruhu.
V rozvaděči pro tento světelný obvod použijeme jednofázový jistič PL6-B10/1 na DIN lištu s charakteristikou zátěže B a maximálním proudem 10 A, který slouží k ochraně elektrických obvodů proti přetížení a zkratu.
Někdy se pro úsporu místa používá plochý kabel se značením CYKYLo-J 3x1,5 mm2.

Domovní zásuvky 230V
K rozvodu zásuvek v jednotlivých místnostech se používá doporučovaný kabel CYKY-J 3x2,5 mm2, kde může být na jeden kabel zapojeno i více zásuvek v místnosti.
V rozvaděči pro tento zásuvkový obvod použijeme jednofázový jistič PL6-B16/1 na DIN lištu s charakteristikou zátěže B a maximálním proudem 16 A, který slouží k ochraně elektrických obvodů proti přetížení a zkratu v zásuvkách.

Třífázové zásuvky 380V
Pokud zvažujete mít v garáži nebo dílně připojení třífázových zásuvek i pro 380V spotřebiče, je nutné vést silnějším kabelem s min. průřezem 6 mm2.
K jištění v rozovodové skříni doporučujeme typ jističe PL7-B25/3 s charakteristikou zátěže B a maximálním proudem 25A.

Varné desky 380V i 230V
Dnes jsou vyráběny varné desky s vysokou úsporností a je tedy možné je zapojit na třífázový okruh za použití kabelu CYKY-J 5x4 mm2 nebo i CYKY-J 5x2,5mm2, ale vždy záleží na konkrétní varné desce.

Domovní vypínače se dělí podle fukce zapojení:
vypínač č.1 ovládá jedno světlo z jednoho místa
vypínač č.5 je půlený vypínač v jednom rámečku, kde každá půlka ovládá jedno světlo
vypínač č.6 je párový schodišťový vypínač, kterým ovládáme jedno světlo ze dvou míst
vypínač č.7 je křížový vypínač umožňující ovládat jedno světlo z více míst společně s vypínači č.6 na obou koncích
Vypínače usazujeme do elektroinstalčních krabic pod omítku nebo do sádrokartonu, je také možné použít lištové krabice na povrch.
Vypínače pro ovládání osvětlení obvykle umisťujeme ve výšce 110 až 120 cm od podlahy.

Domovní zásuvky
Zásuvky usazujeme do hlubších elektroinstalačních krabic pod omítku nebo do sádrokartonu i na povrch. Strojek zásuvek je daleko hlubší než u vypínačů.
Zde platí ideálně pravidlo, být připraven na budoucnost, raději více zásuvek než méně.
Zásuvky obvykle umisťujeme 20 až 30 cm nad podlahu.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Vrchlického 614, Libochovice, PSČ 411 17
IČ: 72571888
DIČ: CZ7609065970

Kontakty
Tomáš Vlček
Tomáš Vlček
volejte od 9,00 - 21,00 hod
Facebook
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz